پرینت

کپچا: انسان در مقابل ربات

در . ارسال شده در اخبار پاندا سکیوریتی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

robot-captcha-1024x773.jpg

در بعضی از سایت ها، ممکن است متوجه پازل هایی مبهم متشکل از حروف یا عکس شده باشید که تا زمانی که به آنها پاسخ ندهید نمیتوانید به بازدید از سایت مورد نظرتان ادامه دهید.بعد از خیره شدن به خط های پرپیچ و تاب،کشف کلمات، و نوشتن کلمه درست در فضای خالی، شما سرانجام میتوانید پیش بروید.این فرآیند انجام میشود تا اثبات شود ما انسان هستیم که به این سایت دسترسی پیدا کرده ایم نه ربات.

این تست، کپچا(تست عمومی کاملا اتوماتیک برای تشخیص انسان از ربات) نام دارد و در تمام اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد.سایت فروش بلیت،Ticketmaster، یک مثال عملی خوب برای کپچاست؛ بدون تست تایید انسان بودن،یک ربات میتواند میلیون ها بلیت را قبل از یک کنسرت یا رویداد خریده، و بعد سود هنگفتی را با فروش آن با قیمت بالاتر بدست آورد.

قطعا اجبار پاسخ به ترکیبی از حروف و اعداد هر دفعه که میخواهیم کاری در اینترنت انجام دهیم آزاردهنده و زمانبر است. هر دفعه که شما یک کپچا را پاسخ میدهید،۱۰ ثانیه از زندیگیتان را هدر میدهید. به همین دلیل است که کپچا در میان کاربران بدنام شده، با وجود اینکه برای تضمین امنیت ما ساخته شده است.

کپچا از غارت اینترنت توسط مجرمین سایبری جلوگیری میکند.
موسسین اصلی کپچا، به پیشبرد آن در کنار گوگل، بعنوان توسعه دهنده جدید کپچا، ادامه میدهند. ریکپچا، نسخه ارتقاء یافته کپچاست، که با اسکن کلمات از صفحات کتاب های قدیمی(کلماتی که تشخیص آن ها برای کامپیوتر سخت تر است.)درعین محافظت از امنیت ما، به دیجیتالی کردن متن، تفسیر کلمات عکس، و ساخت مجموعه داده های یادگیری ماشین کمک میکند، حال آن ۱۰ ثانیه باارزش صرف کاری ارزنده میشود.

این عالیست که ما به دیجیتالی شدن کتاب ها کمک میکنیم،اما وقتی که به بحث امنیت اینترنتی میرسیم،...

آیا کپچا ها موثرند؟

 
دورزدن کپچا های گوگل به طرز خطرناکی آسان است
هرچند کپچا، کار را برای مهاجمینی که جهت ارسال هرزنامه از ربات های برنامه ریزی شده برای جمع آوری آدرس های ایمیل به طور خودکار و انبوه استفاده میکنند سخت میکند. اما سه نفر از محققین از دانشگاه کلمبیا اثبات کردند که دورزدن برخی از کپچا ها خیلی آسان است و آنها محفوظ از خطای انسانی نیستند.

فرآیندهایی مانند این میتوانند اتوماتیک شوند، و درنهایت، کامپیوترها قادر خواهند بود ریکپچا ها را حل کنند، همانند من و شما. ما بیشتر و بیشتر در حال غرق شدن در تکنولوژی هستیم. وابستگی کامپیوترها به انسان ها در حال کم و کمتر شدن است، و ربات ها دارند بیش از پیش قابل برنامه ریزی میشوند تا کارهایی مانند انسان انجام دهند. با اینکه این به یک بازی موش و گربه شباهت دارد، اما گوگل به طراحی و اجرا تست هایی مانند کپچا ادامه میدهد تا ربات ها را از انجام کارهایی که باید فقط توسط انسان ها انجام شود منع کند.

cloud-banner 920231