پرینت

اولین ابر رایانه 100% چینی

در . ارسال شده در وقایع امنیت اطلاعات

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

PandaSecurity-supercomputer-1.jpg

چین قدرتمند ترین ابر رایانه دنیا را در اختیار دارد. این ابر رایانه توانایی انجام petaflop/s 93محاسبه را دارد. این ابر رایانه Sunway TaihuLight نام دارد و جایگزین Tianhe-2 شده که توانسته بود رتبه اول را در رنکینگ TOP500 بدست آورد.

به گزارش روابط عمومی ایمن رایانه پندار، هرچند این هیولا تنها ابر رایانه قدرتمند در دنیا نیست ولی اولین ابر رایانه 100% ساخت چین است. پس از اینکه آمریکا چین را تحریم و فروش تراشه های اینتل را به شرکتهای چینی ممنوع کرد، چین توانسته با تولید تراشه به جمع تولید کنندگان رایانه و ابر رایانه بپیوندد. علاوه بر این، اولین بار است ابر رایانه چینی در رتبه بندی با کسب امتیاز 167 بالاتر از ابر رایانه آمریکا با امتیاز 165ایستاده است. 

بالاترین رتبه در لیست مذکور متعلق است به MareNostrum با قدرت petaflop/s1.01 که ساخت کشور اسپانیا می باشد.برای دستیابی به این قدرت بیش از 50،000 پردازنده با هم در این ابر رایانه کار می کنند.

 

با گذشت زمان، ابر رایانه های دیروز تبدیل به کامپیوترهای امروزی شده اند. به عنوان مثال، قدرتمند ترین ابر رایانه در سال 1993 از لحاظ کارایی معادل یک iPad 4 بود. هدف سازندگان ابر رایانه، رسیدن به قدرت exaflop، یعنی میلیارد میلیارد محاسبه در یک ثانیه. 1 exaflop =1000 petaflops

 


چرا این ابر رایانه ها اینقدر مهم هستند؟

 

ابر رایانه ها محاسبات پیچیده را انجام میدهند. بطور مثال ابر رایانه شرکت Sunway TaihuLight محاسبات پیچیده و مطالعات آب و هوایی، تحقیقات حیات دریایی و ساخت و تولید قطعات پیشرفته را انجام میدهد.

ابر رایانه MareNostrum نیز دارای وظایف مشابهی است. با استفاده از آن، بیش از 400 محقق در حال تحقیق در خصوص مطالعات ژنومی، پیش بینی تغییرات آب و هوا، بازسازیفوران هایآتشفشانی از 39000 سال پیش تا کنون و حتی شبیه سازی عملکرد قلب می باشند.

 

منبع: Panda Security

 

 

cloud-banner 920231