پرینت

کالبد شکافی “Cyber-Pandemic “

در . ارسال شده در وقایع امنیت اطلاعات

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

cyber-pandemic_1.jpg

منافع اقتصادی کلانی که در سرقت کارتهای اعتباری، هک کردن پایانه های فروش POS، و گرو گرفتن اطلاعات حساس کاربران و اخاذی، برای تروریست های سایبری نهفته است، آنها را بران داشته تا تکنولوژی را به خدمت گرفته و هر روز راه تازه ای برای بدست آوردن پول بیشتر کشف و امتحان کنند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار به تازگی مواردی خاص از حملات مشاهده شده است که در مقیاس بزرگ و به طور خاص برای صنایع طراحی شده است، مانند هتل ها و یا موسسه های مالی. اما تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یک بیمارستان به دام یک جنایتکار سایبری بیافتد؟ Panda Labs، آزمایشگاه امنیتی شرکت پاندا سکیوریتی نشریه ای جدید بنام “Cyber-Pandemic” ارائه میکند که در آن نمونه هایی از تهدیدهای واقعی بصورت داستان بیان میشود، که همه خوانندگان را تحت تاثیر قرار داده است.

سابقه حملات
هر چند صنعت بهداشت و درمان از فن آوری پیشرفته ای استفاده میکند ولی نقص های امنیتی بزرگی نیز در آن وجود دارد که آنها را به هدف خوب و راحتی برای هکرها تبدیل کرده است. مقدار بسیار زیادی از اطلاعات حساس بیماران در بیمارستانها و داروخانه ها و ارائه دهندگان بیمه بهداشت و درمان وجود دارد که در بازار سیاه بسیار گران بهاست.

نمونه هایی از بدنام ترین حملات:

سال 2008 بیمارستان دانشگاه یوتا در امریکا اعلام کرد که اطلاعات خصوصی متعلق به 2.2 میلیون از بیمارانش به سرقت رفته است.

در سال 2015 دومین شرکت بزرگ بیمه در ایالات متحده، Anthemدر یک حمله سایبری سوابق 80میلیون مشتری خود را از دست داد.

در سال 2016 در نتیجه حمله سایبری به مرکز پزشکی هالیوود در لس آنجلس، دسترسی کارکنان بیمارستان به سوابق پزشکی بیماران از بین رفت، کلیه تجهیزات پزشکی متصل به شبکه خاموش شد و این بیمارستان به حالت تعلیق درآمد چراکه نمیتوانست روند درمانی بیماران خود را تکمیل کند. از طرفی توان پرداخت باج 3.7 میلیون دلاری را نیز به تروریست های سایبری نداشت.cyber-pandemic_2.jpg

 

تروریسم سایبری در کمین سلامت ما
دامنه نفوذ تروریسم سایبری در حال گسترش است. این که آنها قادرند حتی تجهیزات پزشکی یک بیمارستان را هم در اختیار بگیرند نگران کننده است.

در سال 2013، دیک چنی معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده گفت: "پزشکان او ارتباط بی سیم دستگاه تنظیم ضربان قلب او را غیر فعال کردند. زیرا آنها معتقد بودند هک دستگاه توسط هکرها بمنظور ارسال شوک الکتریکی به قلب بسیار محتمل است." همچنین گزارشی از هک پمپ انسولین وجود دارد که موجب میشود تزریق انسولین به بیماران دیابتی با اختلال همراه شود و این یعنی تهدید زندگی بیماران.

در بیمارستانی که، همه چیز از کمربندی که پای بیمار را بالا نگه میدارد تا پمپ تزریق دارو به رایانه متصل هستند، با در نظر گرفتن این موضوع که هک کردن تمام این تجهیزات بسادگی میسر است، اگر پمپ تزریق دارو هک شود و دوز دارو توسط هکر تغییر کند چه اتفاق کشنده ای در انتظار بیمار خواهد بود؟!! این در حالیست که بیش از 400،000 عدد از این پمپ ها در سراسر جهان وجود دارد.

چگونه قربانی این حملات نباشیم:
در اینجا برخی از توصیه هایPanda Lab برای اجتناب از این لطمات آمده است:

       -     باید یک استراتژی امنیت سایبری داشته باشیم. در این استراتژی حفاظت پیشرفته و انسداد تهدیدات را توأما ببینیم.

-          نکته ضعف مشترک در تمام سیستم های آلوده شده یک چیز است: عدم کنترل. آنچه را که نمی بینیم نمیتوانیم مهار کنیم. پس لازم است از راهکارهای امنیت سایبری استفاده کنیم که قادر به کنترل تمام فرآیندهای در حال اجرا، در هر دستگاه متصل به شبکه است. راهکار دفاع تطبیقی یا Adaptive Defense راهکار بسیار مناسبی است.

-          در سیاست های کنترلی کارکنان و سیستم های آنها به منظور تنظیم مورد نیاز حریم خصوصی و انطباق آنها با استانداردهای امنیتی تجدید نظر کنیم.

-          تمام سیستم عامل ها و سیستمهای شبکه را به روز نگه داریم.

-          کلیه دسترسی ها به شبکه را چک نموده و حتی المقدور محدود کنیم.

cloud-banner 920231