پرینت

کلاهبرداری سایبری از طریق قبض برق؟

در . ارسال شده در وقایع امنیت اطلاعات

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

endesa.jpg

چندی پیش هشداری از یک شرکت برق اسپانیایی بنام Endesa ، دریافت شد که از یک کلاهبرداری آنلاین جدید خبر میداد. جنایتکاران سایبری با ارسال ایمیل های جعلی حاوی قبضی بابت هزینه برق مصرفی برای کاربران اسپانیایی با جعل نام Endesa ، سعی در فریب کاربران داشته اند. متاسفانه تعداد زیادی از کاربران که اتفاقا مشترک شرکت برق Endesa بوده اند نسبت به دانلود این قبوض اقدام کرده و گرفتار باج افزار.... شده اند و این مجرمان سایبری در اولین حمله خود تاکنون موفق بوده اند.

   نکته نگران کننده اینجاست که در روزهای گذشته، این اتفاق در خصوص مشترکان شرکت برق دولتی در لهستان بنام PGE رخ داده است و آنها نیز در معرض اخاذی این مجرمان سایبری قرار گرفته اند. و این رویه در حال گسترش به سایر کشورهاست.

ماجرا از چه قرار است؟

   به گزارش تحلیل شرکت پاندا سکیوریتی اسپانیا، طی این حمله کاربر ایمیلی دریافت میکند که به آن یک فایل زیپ شده بنام صورت حساب پیوست شده است. کاربر برای مشاهده جزئیات صورت حساب برق خود روی آن کلیک می کند ولی در پشت پرده یک Ransomware که داخل فایل زیپ بوده فعال شده و یک کد جاوا اسکریپت مخرب را روی سیستم کاربر اجرا میکند. این کد یک نگارش جدید از بدافزار Locky می باشد. این بدافزار اطلاعات حساس و مهم روی سیستم کاربر را با استفاده از متدهای استاندارد، رمزنگاری کرده و در ازای تحویل کلید رمزگشایی از کاربر باج خواهی میکند.

   شرکت پاندا سکیوریتی اسپانیا برای مقابله با اینگونه تهدیدات راهکار مناسبی دارد:

محصول Panda Adaptive Defense4-Adaptive_Defense_logo.jpg   هنگامی که شما یک قبض برق دریافت می کنید، صرفا باید نگران مقدار مصرف برق خود باشید. در شرکت پاندا سکیوریتی، ما ماموریت داریم تا با شناسایی و خنثی سازی همه تهدیدات، حفاظت همه جانبه ای از مشتریان خود داشته باشیم.

cloud-banner 920231