پرینت

خطر آلودگی Share Folder توسط باج افزارها

در . ارسال شده در هشدارهای امنیتی

   به گزارش روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار، پوشه های اشتراکی Share Foldersبهترین روش برای دسترسی آسان به منابع مشترک در شبکه هستند ولی می توانند به نقطه آسیب پذیری شبکه تبدیل گردند. نه تنها از بابت محلی برای انتشار آلودگی بلکه به خاطر دردسترس بودن از روی سیستم هایی که ممکن است از نظر امنیتی مشکل داشته باشند.

   اگر یک سیستم که دسترسی به منابع اشتراکی دارد آلوده به باج افزار شود، اقدامات این باج افزار علاوه بر سیستم مورد نظر، روی فایل های اشتراکی هم اثر گذاشته و موجب آلودگی این فایل ها می شود.برای کاهش این خطر به سازمان ها توصیه می شود که دسترسی کاربران را محدود کرده و در صورت امکان از دادن دسترسی نوشتن به کاربران غیر ضروری خودداری شود.

   تصور اشتباهی که وجود دارد این است که اگر سیستم اشتراکی کاملا حفاظت شده باشد امکان آلودگی منابع اشتراکی وجود ندارد!!! با توجه به این باور است که گاهی سیستم های کاربران بدون حفاظتدر شبکه رها می شود این در حالیست که در سیستم های آلوده، همه درایوها حتیmap-drive ها از آلودگی در امان نخواهد بود.

   لازم به ذکر است برای رمزگذاری محتوای فایل های اشتراکی، باج افزارها از سرویس RPC  (remote procedure calls) استفاده می کنند. از دید فایل سرور یا همان سیستمی که پوشه های اشتراکی روی آن قرار دارد، تنها اینکه چه دسترسی هایی بر روی این فایل ها و برای چه کسانی تعریف شده است اهمیت دارد و در صورتی که مدیر سیستم خود امکان تغییر فایل را برای کاربری خاص یا تمامی افراد تعریف کرده باشد، سیستم عامل و نرم افزارهای امنیتی روی آن، هرگونه تغییر روی فایل ها را مجاز دانسته و لذا حتی کدگذاری فایل ها را نیز یک رفتار مجاز میداند که به هیچ وجه، بعنوان یک عمل مخرب شناسایی نمی شود.

برای اطمینان از در امان بودن سیستم ها در مقابله با باج افزارها، ضروری است موارد زیر رعایت گردد:

1-      از به اشتراک گذاشتن بی مورد فایل ها و پوشه ها پرهیز گردد و دسترسی به اشتراک گذاری نیز از کاربران گرفته شود.

2-      پوشه های اشتراکی به بخشهای مختلف تقسیم گردد، برای مثال هر دپارتمان پوشه اشتراکی خود را داشته و از ایجاد یک پوشه برای تمامی مقاصد و کارمندان خودداری شود. همچنین از دادن دسترسی Everyone خودداری شده و از اکانت ها و گروه های اکتیو دایرکتوری برای دادن دسترسی استفاده گردد.

3-      امنیت تمامی ایستگاه های کاری جدی گرفته شود. پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار adaptive defense 360بر روی تمامی سیستمهای شبکه و آن هم در lock mode  می باشد.

منبع: Panda Security

cloud-banner 920231