پرینت

چراغ سبز مرورگرها به HTTPS

در . ارسال شده در هشدارهای امنیتی

https1.jpg 

هنگامی که یک "S" در پایان "http" یک وب سایت می آید یعنی آن وب سایت امنیت بیشتری دارد و از حریم خصوصی کاربران حفاظت بیشتری میکند. اینگونه وب سایتها با نقل و انتقال پول و یا اطلاعات شخصی کاربران سر و کار دارند مانند وب سایت های بانکی، فروشگاههای آنلاین، سرویس دهنده های ایمیل و غیره. اما این پروتکل به تنهایی پاسخگوی نیاز امنیتی امروز ما نیست.

به گزارش روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار، در حال حاضر، غول های تکنولوژی، مانند گوگل و موزیلا تصمیم گرفته اند که هر وب سایتی که از پروتکل HTTPS استفاده نکند را با رنگ قرمز در نوار بالایی مرورگرشان نشان دهند.

مرورگرهای اصلی مانند کروم و فایرفاکس این حرکت را آغاز نموده اند.این یک گام باور نکردنی برای حفظ حریم خصوصی اینترنت و خبری جذاب برای کاربران خانگی و کسب و کارها است. چراکه اطلاعات از رایانه کاربر بصورت رمز به وب سرور منتقل شده وبالعکس.در حال حاضر، وب سایت HTTPS اطلاعات شخصی ما را از حمله سایبری یا جاسوسی محافظت می کند.

حال مشکل کجاست؟ اگر قرار باشد وب سایت های HTTP به رنگ قرمز و HTTPS به رنگ سبز درآیند، به نظر میرسد که وب سایتهای سبز کاملا امن هستند. در صورتیکه هیچ کس قادر نیست تضمین کند که آنها 100% امن هستند.

کلید حل این مشکل اینست که کاربران باید این پروتکل را بشناسند. ضمنا استفاده از HTTPS را حداقل استاندارد بدانند. کسب و کارها باید بدانند در صورتیکه وب سایت آنها HTTPS نباشند ممکن است از فهرست نتایج موتورهای جستجو خارج شوند. این اوضاع را برایشان پیچیده میکند.

با وجودی که HTTPS وب سایت ها امن تر میکند ولی پاسخ مناسبی برای نیازهای امنیتی روزمره ما به حساب نمی آید. البته میتواند کار کاربران تازه کار را راه بیاندازد. ولی در نهایت باید بیاد داشته باشید این بدین معنی نیست که هیچ بدافزار یا تهدیدی در این گونه وب سایتها نیست. بطور کلی:  اگر یک وب سایت از HTTPS استفاده میکند. به این معنا نیست که خالی از بدافزار یا تهدید است.

به عبارت دیگرسایت های بدون HTTPS نا امن هستند: تقریبا همیشه درست است.

سایت های با HTTPS به طور کامل امن هستند: همیشه درست نیست.

منبع: Panda Security

cloud-banner 920231