پرینت

شبکه های اجتماعی، رتبه یک حملات سایبری

در . ارسال شده در هشدارهای امنیتی

تا چندی پیش نیازهای ضروری انسان ها گندم، شیر، شکر، نفت و ... بود. اما اکنون نیازهای ضروری انسانها پهنای باند، گوشی هوشمند، رایانه و حتی امنیت سایبری شده است.

به گزارش روابط عمومی ایمن رایانه پندار نماینده ضدویروس پاندا در ایران به نقل از گزارش کنفرانس RSA ، نرم افزارهای مخرب و ابزارهای مجرمان سایبری در حال پیشرفت هستند و بهمان نسبت حجم اطلاعات به سرقت رفته کاربران نیز افزایش یافته است.اطلاعات کاربران به یک کالای با ارزش بدل شده و مجرمان سایبری با سرقت و فروش آن درآمدهای هنگفتی کسب میکنند.

به اشتراک گذاشتن شرح حال ها در رسانه های اجتماعی و متصل شدن بسیاری از وسایل اطراف ما به اینترنت باعث شده تا حریم خصوصی کاربران تا حد زیادی تحت الشعاع قرار گیرد. مثلا اینکه شما در رسانه های اجتماعی به دوستانتان می گویید که قرار است پنج شنبه شب این هفته به پیک نیک بروید و برای خود اسپاگتی درست کنید، مطلبی است که دوستانتان در کنار مجرمان سایبری متوجه آن میشوند. بسیاری از سوء استفاده ها از فاش شدن اینگونه شرح حال ها بوقوع می پیوندد. مجرمان سایبری حتی توانایی بررسی تاریخچه پزشکی شما را دارند. این اطلاعات بصورت فله در بازارهای سیاه بفروش میرسد.

اطلاعات شخصی آنلاین، خریداران و فروشندگان متنوعی دارد.

رسانه های اجتماعی منبعی عظیم از اطلاعات خصوص کاربران هستند و همینطور فروشگاهی عظیم برای فروش اطلاعات به سرقت رفته. در حال حاضر تعداد زیادی کانال ارتباطی عمومی و باز در رسانه های اجتماعی برای انجام این گونه معاملات غیرقانونی وجود دارد. نتایج بدست آمده از شش ماه مطالعه طولانی توسط محققین RSA نشان میدهد بیش از 500 گروه در رسانه های اجتماعی به تقلب مشغولند که جمعا حدود 220.000 کاربر دارند و 60% آنها یعنی بیش از 133.000 نفر از این کاربران یکدیگر را در فیسبوک پیدا میکنند.

همچنین در شبکه های اجتماعی کانالهایی وجود دارد که به آموزش نحوه استفاده از نرم افزارهای مخرب، هک کردن اطلاعات بدون شناسایی شدن و کسب درآمد از این طریق مشغولند. سهولت عضویت در این کانالها برای همگان، جای نگرانی دارد.


البته حفاظت از اطلاعات مهم برای کاربران خوشبختانه امریست امکان پذیر. با در اختیار داشتن راهکارهای امنیت سایبری این مهم میسر است. استفاده از یک ضدویروس مطمئن، کلیک نکردن روی لینکهای نامطمئن در اینترنت، بروز رسانی نرم افزارها و سیستم عامل و استفاده از رمزهای عبور قوی و متفاوت برای اکانتهای ایمیل و شبکه های اجتماعی از راهکارهای مناسب برای امنیت بیشتر است.

منبع: RSA Conference

cloud-banner 920231