پرینت

چند گام ساده برای تضمین امنیت در فضای مجازی

در . ارسال شده در هشدارهای امنیتی


شرکت Panda Security طی یک تحقیق جامع با همکاری شرکت Nielsen در خصوص تهدیدات سایبری اعلام کرده است. 91 درصد از شرکت های کوچک و متوسط تایید کرده اند که قربانی حملات سایبری روزانه بوده اند. درصدبدافزارهایی که این حملات را انجام میدهند، شامل تروجان 33%، نرم افزارهای جاسوسی25%، بدافزارهایی که در وب سایت های ناامن در کمین نشسته اند39% ، برنامه های آلوده دانلود 23% و نرم افزارهای مخرب پیوست ایمیل 19% بوده اند.                                        

تخصیص منابعی برای امنیت و اتخاذ سیاست های امنیتی ضروری به نظر میرسد وگرنه ضرر و زیان میتواند قابل توجه باشد. در اینجا به اساسی ترین اقدامات در زمینه امنیت سایبری برای شرکتهای کوچک و متوسط اشاره میشوند:

_گام_ساده_برای_تضمین_امنیت_در_فضای_مجازی1.jpg

 

 - کلمات عبور امن انتخاب کنید:                      

در زمره سیاستگذاری امنیتی این قاعده کلی باید گنجانده شود. تمام کارکنان خود را ملزم کنید برای رمز عبور خود از ترکیب حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها استفاده کنند و از بکار بردن اطلاعات شخصی خودداری کنند. همچنین مهم است که آنها حداقل شش ماه یکبار کلمات عبور خود را تغییر دهند.

- حفاظت فیزیکی از دفتر کار:                           

البته ساده ترین راه برای خرابکاری در شبکه رایانه ای یک شرکت، داشتن دسترسی فیزیکی به تجهیزات شبکه است. طبعا باید شرکتها تمهیداتی از جمله ورود با نوعی کارت شناسایی، بکارگیری سیستم نظارت تصویری و .. باندیشند. علی الخصوص برای مهمانان و پرسنل خدماتی مانند نظافتچی ها و تعمیرکاران آسانسور و... که از شرکتهای دیگر مراجعه میکنند.                                                                                            

- نرم افزارهای خود را بروز نگه دارید                                                     

یکی دیگر از آیتم های سیاست امنیتی شما میتواند این باشد که بطور کلی صرفا نرم افزارهایی در محیط شبکه شما نصب شوند که به آن نیاز دارید. اگر به نرم افزاری نیاز ندارید آنرا حذف نمایید و آنچه را نگه میدارید همواره بروز نمایید. این قانون ساده شما را از بسیاری دردسر ها نجات میدهد.                                                        


-اجازه دانلود نرم افزار های کرک و غیر مجاز را به کارمندانتان ندهید:

نرم افزار های کرک شده، سرقتی و غیرمجاز، غالبا آلوده به Hacking Tools, Backdoor, Sniffer هستند. دانلود اینگونه نرم افزارها راه را برای ورود هکرها به شبکه باز میگذارد. بهتر آنست که دسترسی کاربران را نسبت به نصب نرم افزارها محدود نمایید.

-مراقب USB ها باشید:

_گام_ساده_برای_تضمین_امنیت_در_فضای_مجازی2.jpg

 

آیتم بعدی در سیاست امنیتی شما باید این باشد که کنترل مناسبی روی هرگونه سخت افزارخارجی که به شبکه شما متصل میشوند داشته باشید. از کار را میتوانید از طریق ماژول مدیریت دستگاه ها یا Device Control که در اکثر ضدویروس ها وجود دارد انجام دهید. همچنین راهکار مطمئن دیگر استفاده کاربران از Secure USB Drive است که قابلیت رمز نگاری اطلاعات و تعریف پسورد ورودی را دارند. از این طریق شما خیالتان راحت خواهد بود که امکان سرقت اطلاعات حساس شما وجود نخواهد داشت. ضمنا مطمئن شوید فایلهای ورودی و خروجی از طریق این دستگاهها به شبکه با ضدویروس تان اسکن میشوند.

-تهیه نسخه پشتیبان:                                                    

  آسیب های بدافزارها از جمله Ransomware ها به اطلاعات بعضا غیر قابل جبران است. همواره در اختیار داشتن Backup از اطلاعات حساس در مکانی امن، خیالتان را آسوده نگه میدارد. ما توصیه می کنیم که شما دو نسخه پشتیبان داشته باشید. یک نسخه را در فضای ابری و یک نسخه را روی یک دیسک سخت خارجی و جدای از شبکه نگه دارید.                                              

- سرمایه گذاری در سخت افزار:                                              

  
سخت افزارهای ارزان قیمتی وجود دارد که به بهبود امنیت در سیستمها کمک شایانی میکند. بطور مثال: کابل های امنیتی برای لپ تاپ ها، کلید U2F، لوازم جانبی برای شارژ ایمن تلفن های همراه، و ... . برای خرید اینگونه سخت افزارهای هزینه کنید چراکه در میان مدت هزینه پرداختی را به شما برمی گرداند و جلوی هزینه های هنگفت را می گیرد.                                  

- آموزش کارکنان شما:                                                                

ظریف ترین حلقه در زنجیره امنیتی شرکت شما کارکنان شما هستند. آموزش و آموزش نیروی کار خود را باید یک اولویت بدانید. کارکنان آگاه به تنهایی می توانند شما را از آسیب پذیری در مقابل حملات فیشینگ که با مهندسی اجتماعی آغاز میشود، نجات دهند.                                                        

-نصب یک ضدویروس:  

یک ضدویروس خوب و مطمئن و اورجینال تهیه کنید. نصب کنید و همواره بروز نگه دارید. این نرم افزار یکی از شاه مهره های زنجیره امنیتی هر سازمانیست. در هر شرایطی که قرار گیرید ضدویروس مطمئن از اطلاعات شما محافظت میکند، خواه کارکنانی آموزش دیده داشته باشید خواه بی دقت. اصولا هر سیستمی که به نوعی با اینترنت سروکار دارد لزوما باید ضدویروس داشته باشد.

cloud-banner 920231