پرینت

دانلود نرم افزارهای غیر کاری در سازمان!!! - راهکار

در . ارسال شده در هشدارهای امنیتی

برنامه های محبوب زیادی وجود دارد که کاربران دوست دارند روی سیستم خودشان داشته باشند.مانند فتوشاپ، مایکروسافت آفیس و .. اما مشکل اینجاست که از یک سو خرید این نرم افزارها برای یک سازمان هزینه گزافی دارد و از دیگر سو بسیاری از آنها غیر ضروری هستند. در نهایت کاربران سعی میکنند نسخه های سرقتی یا کرک شده اینگونه نرم افزارها را دانلود و نصب نمایند.

هرچند در کشور ما قانون کپی رایت رعایت نمیشود و منع قانونی برای استفاده از نسخه های کرک وجود ندارد

ولیکن نرم افزارهای کرک یکی از بزرگترین درهای ورودی برای نرم افزارهای مخرب را در شبکه یک سازمان باز میگذارند.

برای جلوگیری از استفاده نرم افزارهای بدون مجوز و غیر ضروری، ایجاد یک سیاست مدیریت نرم افزار مناسب (SAM) نیاز است.

2.png

قبل از هرچیز، یک سازمان باید موجودی به روز شده ای از تمام نرم افزار فعال خود داشته باشد. در این سیاست مدیر شبکه میتواند کنترل اطلاعات مرتبط با مجوز (لایسنس) برنامه ها را در اختیار داشته باشد. چهزمانی خریداری شده اند و چه زمانی به اتمام میرسند و باید تمدید شوند. تا چه زمانی هر کدام بروز شده و وصله ها را تماما دریافت کرده اند. و کدامیک از وصله ها و فایل های بروز رسانی از دست رفته است.این اطلاعات ادمین شبکه را قادر خواهد ساخت تا با توجه به منابع مالی بهترین برنامه ریزی را داشته باشد.

متاسفانه در بسیاری از موارد، سازمانها و شرکتها از برنامه های نصب شده روی سیستمهای خود اطلاع ندارند. آمارها نشان میدهد حدود 30 درصد از کارکنان از برنامه هایی استفاده می کنند که مدیران از آنها بی اطلاع هستند. آمار دیگری که در سال 2015 توسط نرم افزار Business Software Alliance (BSA) منتشر شده حاکی از آنست که 39% نرم افزارهای نصب شده روی سیستمهای سراسر دنیا بدون مجوز و کرک شده هستند.شرکتها و سازمانها غالبا بدون اطلاع راههای ورودی متعددی برای ورود مجرمان سایبری به شبکه های خود از طریق همین نرم افزارهای غیرمجاز و کرک با گذاشته اند که موجودیت و اطلاعات آنها را به خطر می اندازد.

علاوه بر پیاده سازی سیاست مدیریت نرم افزار مناسب(SAM) مدیران شبکه میتوانند حفاظت از اطلاعات خود در برابر مجرمان سایبری را به نرم افزار قدرتمند Panda Adaptive Defense بسپارند.

cloud-banner 920231